Film schedule

Schedule of Peterhof Film Festival 2019

June 28 – Friday

Main cinema hall

19.00 – Opening ceremony

19.40 – the opening film – feature fiction film Influencia (Mexico) 1 hour 40 minutes

June 29 – Saturday

Main cinema hall

16.00 – Animation for children – 1 hour 30 minutes:

Lazy Vasilisa (Russia, 2018, St. Petersburg premiere)

The most terrifying friend (Russia, 2017, St. Petersburg premiere)

Ballad of pipe and necklace (Croatia, 2018, Russian premiere)

Dubak (Russia, 2017, St. Petersburg premiere)

Miracle of Misha (Russia, 2019, World premiere)

Kokosha (Russia, 2017, St. Petersburg premiere)

VSSanta (Spain, 2017, Russian premiere)

Snegozavr (Russia, 2018, St. Petersburg premiere)

Hobotenik (Russia, 2017, St. Petersburg premiere)

Swimming lesson (Russia, 2017, St. Petersburg premiere)

Ogonyok (Russia, 2017, St. Petersburg Premiere)

Vivat Musketeers (Russia, 2017)

Two trams (Russia, 2016)

18.00 – Block of short and medium-length fiction films “Once upon a time in USSR” – 1 hour 10 minutes:

Guillotine (Russia, 2018, St. Petersburg Premiere – Out of Competition)

Three August Days (Estonia, 2018, Russian premiere)

New Year (Russia, 2019, St. Petersburg Premiere)

Cinema Hall

14.00 – Animation for adults – 1 hour 30 minutes:

Journey (Australia, 2017)

Nevermind (Turkey, 2018, East European Premiere)

Kolya and the Old Ladies (Russia, 2017, St. Petersburg Premiere)

The Fall (France, 2018)

Count Your Curses (Belgium, 2017, Russian premiere)

My Body (France, 2018, St. Petersburg Premiere)

Concert of Fire (Russia, 2018)

Bystander (Iran, 2017)

No Gravity (France, 2018)

Hallux (Germany, 2016)

Button (Russia, 2016, St. Petersburg Premiere)

16.00 – feature fiction film Interesting Life (Russia) – 1 hour 30 minutes

18.00 – Block of short and medium-length fiction films “Just a game” – 1 hour:

Easy Street (France, 2019, World premiere)

Play (Greece / Cyprus, 2017, Russian premiere)

Fear (Russia, 2018, St. Petersburg Premiere)

Super prize (Russia, 2017)

19.30 – Block of short and medium-length fiction films “It’s a Mad Mad Mad World” – 1 hour:

Session N ° 78 (France, 2018, Russian Premiere)

Acide (France, 2018, East European Premiere)

Dispersion (Belgium / Switzerland, 2018, Russian Premiere)

Bribe (Russia, 2018)

The visit (Germany, 2018, East European premiere)

June 30 – Sunday

Main cinema hall

16.00 – Block of short and medium-length fiction films “Time of (non)love” – 2 hours:

Because of a little apple (Russia, 2017)

Heaven is not for everyone (Russia, 2018, St. Petersburg Premiere)

Moth (Russia, 2019, St. Petersburg Premiere)

Fisheye (Syria, 2018, World premiere)

19.00 – Closing ceremony

20.00 – closing film – feature fiction film HAWAII (Romania) 2 hours

Cinema Hall

12.00 – feature fiction film “Puia – in the circle of time” (Germany) – 1 hour 30 minutes

14.00 – Block of short and medium-length fiction films “Three Dramas” – 1 hour 20 minutes:

Any Wednesday (USA, 2018, East European Premiere)

A Leaf (Egypt, 2018, East European Premiere)

Joseph (France, 2019, International Premiere)

16.00 – feature fiction film “Void” (Russia) – 1 hour 30 minutes